Přírodní i umělá jezírka

Měsíční archív: Listopad 2013

Technika k zahradnímu jezírku

Bez techniky se zkrátka a dobře některá zahradní jezírka vůbec neobejdou. To ale samozřejmě nelze říct o všech, které si na zahradu k rodinnému domu nebo k chalupě můžete pořídit. Techniku nebudete potřebovat jen v případě, že je vaše přírodní zahradní jezírko dostatečně velké a navíc se v něm nachází správné uspořádání a adekvátní pocit živých organismů, mezi než patří především ryby a některé rostliny. Není však jednoduché živočichy vybrat a nemáte-li v tomto směru bohaté zkušenosti nebo si nejste správným výběrem absolutně jisti, rozhodně byste se měli poradit s odborníky. Nesplňuje-li vaše zahradní jezírko tyto požadavky, rozhodně budete potřebovat některou techniku, která vám značně usnadní práci i starosti.

Velmi důležité je především čistění jezírka a správné prokysličování vody, což vám zajistí především čerpadlo a správná filtrace jezírek. K zahradnímu jezírku si ale můžete pořídit i celou řadu jiných technických vymožeností, které je možné použít k tomu, aby vaše jezírko šlapalo tak, jak má. Jsou to například UV lampy nebo vzduchování. Sami byste pochopitelně měli vědět, co všechno budete k zahradnímu jezírku potřebovat, co můžete vynechat nebo jaká technika je nezbytně nutná. Mezi techniku se ale dají zařadit i další věci, které jsou ale spíš okrasné a dekorační.

Jde zejména o fontánková čerpadla, která mohou mít různé velikosti a tvary nebo osvětlení, které dokáže krásně během nočních hodin prosvítit celé vaše jezírko. Na osvětlení zahradního jezírka si většina z nás opravdu potrpí a rozhodně se není čemu divit. Během nočních hodin vypadá osvětlené jezírko velmi dobře, ale jen v případě, že je osvětlení správně nastaveno a zvoleno.

Při zařizování přírodního zahradního jezírka byste si měli dávat záležet i na vhodné dekoraci, která sice není nezbytně nutná, ale je doporučována. Co by to bylo za jezírko, kdyby nebylo vhodně doplněno o některé dekorační předměty?

Vložil Dekorace k zahradnímu jezírku | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Zahradní jezírka plastová

Výstavba zahradního jezírka není nijak jednoduchá záležitost. Navíc je to i poměrně zdlouhavý proces, při kterém se hodně nadřete, pokud budete stavět přírodní zahradní jezírko svépomocí. V případě, že jste se rozhodli pro plastovou vanu, která bude na vybraném místě ve vaší zahradě zasazena do země, už se ale nebude jednat o jezírko přírodní. To samozřejmě ničemu nevadí, protože plastové jezírko je v mnoha ohledech jednodušší na výstavbu.

Jednoduše řečeno se jedná o klasické a již vyrobené zahradní jezírko, které už stačí jen posadit do země a následně na některých místech zapracovat a upravit, aby vypadalo naprosto přirozeně.

Stejně jako je tomu u klasického přírodního jezírka, kde se místo plastové vany dává hydroizolační fólie, i v tomto případě byste měli dobře zvážit, zda zvládnete výkopové práce. Zejména to platí v případě, že má být vaše zahradní jezírko až příliš hluboké. Na výkopové práce si můžete objednat firmu, která zajistí nejen výkop, ale dokonce i celkové dokončení práce. Plastové jezírko totiž musí dokonale sedět do připraveného výkopu.

Pokud si vše budete dělat sami, pak si připravte plastovou vanu, kterou dáte na místo určení a jednoduše si ohraničíte místo, kde bude potřeba kopat. Po vykopání už jen zasadíte platovou vanu do jámy, ale pozor, vše musí být naprosto přesné a prakticky dokonalé. Nezapomínejte, že v jámě nesmí zůstat nic, co by jakkoli mohlo poškodit plastovou vanu a to včetně některých ostrých kořenů nebo kamenů. Plastové jezírko můžete napustit jak klasickou vodou z kohoutku, nebo se raději spolehnout na vodu dešťovou nebo vodu ze studny. Budete-li sázet rostliny nebo chcete v jezírku ryby, přírodní vodu budou organismy snášet mnohem lépe.

Nezapomínejte na poslední drobnosti, jako je dekorace pro zahradní jezírko. Pokud mezi zeminou a plastovým jezírkem vznikly nějaké mezery, můžete je jednoduše zakrýt běžnou dekorací nebo drobnými kamínky.

Vložil Stavba zahradního jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář

Čerpadlo do jezírka

Čerpadlo je nezbytnou součástí přírodního zahradního jezírka, společně s vhodným filtrem tak tvoří dokonalý systém, díky kterému je vaše zahradní jezírko udržováno v dokonalé čistotě. Výběr správného čerpadla je ale velmi složitý proces a to platí zejména v případě, že se v tomto druhu sortimentu příliš nevyznáte. Čerpadel do zahradního jezírka je hned několik, existují dokonce i různé druhy. A vy musíte vybrat to správné, které bude ve vašem jezírku dokonale fungovat a navíc splňovat vše, proč bylo zakoupeno. Máte-li tu možnost, rozhodně se o správné koupi poraďte s odborníkem.

Čerpadlo může mít celou řadu různých funkcí. Jednak jej můžete přímo napojit na filtraci, ale navíc vám může vytvářet speciální fontánkový efekt, vytvořit vodopád nebo potůček. Na čerpadlo následně můžete dokonce napojit speciální sběrač nečistot. Zkrátka a dobře máte celou řadu možností, jak čerpadlo využít.

Pokud si můžete za kvalitní čerpadlo připlatit, rozhodně to udělejte. Nejde totiž jen o kvalitní čerpadlo, ale především musí být spolehlivé a zajistit v jezírku nepřetržitý provoz. Ideální je, pokud budete kupovat čerpadlo na doporučení například svého kamaráda, který má v daným čerpadlem velmi dobré zkušenosti. Nejvíce používaná jsou tlaková čerpadla, která jsou absolutně spolehlivá, mají největší výkon a navíc k nim jednoduše budete vybírat filtrační systém.

Ohled berte i na velikost vašeho přírodního zahradního jezírka. Máte-li menší jezírko, pak vám bohatě postačí i menší čerpadlo, které bude schopno rovnoměrně prokysličit vodu uvnitř jezírka. Čerpadlo je vlastně takovým vhodným doplňkem pro filtraci a i to je jeden z důvodů, proč byste měli toto technické vybavení vybírat společně.

Vložil Čištění jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář

Vodník k jezírku

Keramický vodník je jednou z celé řady možných dekorací, které si k přírodnímu zahradnímu jezírku můžete pořídit. Takový vodník stojí opravdu jen pár korun – pochopitelně se cena odráží hlavně od velikosti vodníka, a navíc jej nemusíte nijak zdlouhavě montovat. Prostě jej stačí jen postavit na místo, kde bude i nadále a vše je hotovo. Zahradní jezírko sice velmi dobře vypadá samo o sobě, ale pokud k němu zvolíte i vhodné dekorace, rozhodně nebudete litovat.

Mezi dekorace k přírodnímu zahradnímu jezírku lze zařadit prakticky vše, co je jakkoli spojeno s vodou a zahradou. Díky tomu, že je jezírko přírodní, můžete jej doplnit prakticky o jakékoli přírodní materiály jako je kámen nebo dřevo. Prostor byste měli dát i své vlastní fantazii, ale vždy byste se měli držet jednotného stylu, ve kterém se nese nejen vaše zahradní jezírko, ale i váš rodinný dům nebo zahrada.

Ideální je, pokud se v okolí jezírka nachází kameny. Pravdou je, že právě na tyto dekorační prostředky sází většina zahradníků a majitelů zahradních jezírek, ale jde o absolutní klasiku, která rozhodně nikdy nezklame.

Na některých místech v bezprostřední blízkosti jezírka si dokonce můžete postavit menší skalku, která vypadá velmi dobře a navíc láká některé živočichy k vyhřívání na sluníčku. Mimo neživé dekorace je zde ta živá, která je pochopitelně o něco přirozenější a většina z nás se stejně nakonec rozhodne pro některé živé organismy.

Výběr vhodných rostlin a ryb je velmi složitá záležitost. Naprostý laik by si v tomto směru asi jen velmi těžko poradil, a proto je vhodné, abyste se spolehli na rady některých odborníků. Ryby i rostliny musí žít v naprostém souladu a vzájemně si nesmí vadit. Ať už toužíte po jakékoli dekoraci, můžete ji zakoupit prakticky v jakékoli prodejně zahradních potřeb.

Vložil Dekorace k zahradnímu jezírku | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Filtrace jezírek

Filtrace je jedním z nejdůležitějších komponentů v zahradním jezírku. K filtraci neodmyslitelně patří i čerpadlo, které by se mělo vybírat současně s filtrací. A je to právě filtrace, díky které si budete v zahradním jezírku udržovat vodu absolutně čistou, bez případných nečistot nebo nepříjemně vypadajícího povlaku na dně vašeho jezírka. Vybrat vhodnou filtraci do jezírka není nijak jednoduché, a pokud se v tomto sortimentu nevyznáte, rozhodně dbejte na dobré rady odborníků nebo zkušených majitelů jezírek, kteří vědí, co je pro vaše jezírko to nejlepší.

V zahradním jezírku totiž může vaše rostliny a veškeré živé organismy potkat dokonce i nepříjemná nemoc nebo vodní květ, který snadno během několika dní zničí celé vodní prostředí. O vhodné filtraci pro zahradní jezírko je ale nutné uvažovat jen v některých případech. Přírodní jezírko se totiž dokáže čistit zcela samo, ale je to velmi složitý proces, který navíc budete vy sami muset podpořit a to už při samotném budování. Samočištění je totiž možné jen v případě, že je jezírko dostatečně velké, máte v něm adekvátní rostliny a k nim i ryby a jiné živé organismy, které mají schopnost čistit vodu, vodní hladinu i vodní dno. Jen tak si můžete zajistit přírodní zahradní jezírko, kde bude chybět filtrace a dokonce i čerpadlo.

Pro filtraci do jezírka je nutné vybrat i vhodné místo. Filtrace je velmi jednoduše řečeno taková menší vodní nádoba, ve které jsou umístěny jednotlivé filtrační komponenty neboli média, která mají schopnost čistit vodu.

Do zahradních jezírek stále častěji padá během podzimu listí, které byste měli pravidelně vytahovat, protože i ony se podílejí na znečištění vody v zahradním jezírku.

Vložil Čištění jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář