Přírodní i umělá jezírka

Měsíční archív: Říjen 2013

Fólie do jezírka

Hydroizolační fólie je nezbytnou součástí jezírka a bez jejího použití bychom dosáhli jen velmi těžko pořádného tvaru jezírka a to zejména pak co se týče jeho dna. Nezapomínejte, že tato speciální fólie bude zapotřebí vždy a to dokonce i v případě, že se jedná o klasické přírodní jezírko. Ať už na koupání nebo pouze k chovu ryb, rostlin a jiných živých organismů.

Hydroizolační fólie ale neslouží jen k tomu, aby se dokonale vytvarovalo dno jezírka a to tak, jak vy sami chcete. Fólie slouží především jako perfektní izolace a pochopitelně k tomu, aby neprorůstaly kořeny na povrch a tak se nedostávaly do vody, k rostlinám ani k živým organismům. V minulých letech byl poměrně oblíbený beton, díky kterému se dnem nedostalo opravdu nic do vody. Ty doby jsou ale pryč a v současné době jsou tu moderní technologie, díky kterým si navíc odpustíte celou řadu práce a starostí.

Hydroizolační fólii je nutné pokládat na již vyhloubenou jámu, do které bude následně napuštěna voda, nebo ji sem necháte přírodní cestou napršet.

Po vyhloubení jámy je nutné udělat jisté úpravy – zejména se týkají toho, na jakých místech má být hloubka a na jakých zase mělká voda. Po dokončení některých úprav pak natáhnete tuto speciální fólii. Nezapomínejte, že fólii je nutné položit jako jeden kus a tak je potřeba koupit dostatečně velkém množství. Stavíte-li jezírko svépomocí, rozhodně si dejte na položení této fólie pozor. Nezapomínejte, že se pořád jedná o izolaci, která musí být dobře položena. Pokud nemáte v tomto směru žádné zkušenosti, můžete se obrátit na některou z izolatérských firem, které tento nelehký úkol učiní za vás.

Nakonec už vás čeká jen dostavba jezírka, která je spíše příjemnou záležitostí. Nasadíte už jen rostliny do vody, přidáte rybky, navezete různé druhy substrátů nebo kameny.

Vložil Přírodní koupací jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář

Rostliny do jezírka

Zahradní jezírka by se jen velmi těžko obešla bez vodních rostlin. Máte-li zájem a chuť, můžete si dokonce pořídit i některé sladkovodní nebo akvarijní rybky a do jezírka je vypustit. Přeci jen je to právě zahradní jezírko, které by mělo vaši zahradu ozdobit a už na první pohled upoutat pozornost každého, kdo je projde okolo.

Výběr vhodných rostlin do jezírka je velmi náročná záležitost a to už jen z toho důvodu, že musíte do posledního detailu vědět, jaké rostliny jsou vhodné právě pro vaše jezírko. Nejde totiž jen o kvalitu vody nebo případné další živé organismy, které v jezírku máte, ale i o případnou hloubku, která v jezírku je.

Vodní rostliny se obecně rozdělují do tří kategorií podle toho, v jak hluboké vodě je můžete pěstovat – rostliny pro hlubokou vodu, pro mělkou vodu a rostliny určené pro pobřežní a bahenní prostředí. Každý provozovatel jezírka by měl ale vědět, jaké druhy vybrat pro jakou vodu, kam je zasadit, jak se o ně nadále starat a především, v jakém množství je vysázet, protože některé vodní rostliny nesnesou například život v hojném počtu.

Co se týče vody, ideální je, pokud je v jezírku voda přírodní. Máte-li možnost, ideální je voda dešťová, kterou prostě a jednoduše do jezírka necháte napršet. V tomto případě si navíc můžete být téměř jisti, že se veškeré rostliny v jezírku ujmou. Při výběru vhodných rostlin do jezírka je nutné, abyste se zamysleli nad tím, zda budete s prvními mrazíky rostliny zazimovávat. Pokud na to nemáte čas ani náladu, spolehněte se na takové rostliny, které vám ve vodě vydrží bez problémů po celý rok a to prakticky bez jakékoli větší péče.

O správném výběru vhodných rostlin se můžete informovat především v různých zahradnictvích, kde je i vhodné nakupovat. Vždy kupujte jen takové vodní rostliny, které jsou ve velmi dobré stavu.

Vložil Živé organismy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zahradní jezírko svépomocí

Stavba zahradního jezírka sice netrvá roky, ale ani tak se rozhodně nejedná o nijak jednoduchou záležitost. Pokud jste se navíc rozhodli, že jej postavíte holýma rukama, rozhodně byste se měli pustit do práce a neotálet. V první řadě si ale musíte ujasnit hned několik důležitých věcí, bez kterých nemůžete začít. Kde by mělo být jezírko umístěno a jak by mělo být velké? Jde o dva základní parametry, které nebude možné v budoucnu změnit.

Zahradní jezírko můžete v okolí rodinného domu provozovat prakticky na jakémkoli místě, ale nikdy není na škodu, pokud se bude alespoň částečně nacházet na místě slunném.

Sluneční paprsky jsou pro správný růst některých rostlin a pro dobrý život některých ryb velmi důležité a je proto vhodné, abyste v první řadě takto uvažovali. Nezapomínejte, že celé realizaci – i přesto, že si budete jezírko doma dělat zcela sami bez jakékoli firmy, předchází nákres, podle kterého se budete v průběhu celé stavby řídit. Díky tomu snadno poznáte, co a jak udělat, které věci a na jakých místech vynechat apod. Ujasnit si samozřejmě budete muset i velikost jezírka. Ujasněte si, jaké rostliny mohou žít v hloubce, kterým by se naopak nejlépe dařilo na mělčině, a podle toho můžete uzpůsobit hloubku jezírka. Navíc to můžete udělat tak, že na některých místech bude hloubka, která bude postupně přecházet v mělčinu. V neposlední řadě si budete muset zvolit tvar jezírka a jeho okolní doplňky, které jsou ale opravdu až na posledním místě.

Nejobtížnější jsou zemní práce, které následují ihned poté, co budete mít hotový nákres. Pokud nemáte v tomto směru žádné zkušenosti, rozhodně byste neměli zapomínat na konzultaci nebo odborný dozor. Pravdou je, že vás to bude stát nějaké peníze navíc, ale vyhnete se tak případným komplikacím nebo chybám, které by mohly souviset se stavbou jezírka. Nezapomínejte ani na veškeré technické vybavení, které je ke stavbě jezírka zapotřebí.

Vložil Zahradní jezírka | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Chemie do zahradního jezírka

I zahradní jezírko je nutné čas od času pořádně vyčistit a zbavit se případných nečistot nebo dokonce drobných škůdců, kteří se značně podepisují na kvalitě vody i na kvalitě života některých živočichů. Otázkou zůstává, co vám jako provozovateli jezírka nejvíc vyhovuje. A nutno podotknout, že názory na čistění jezírka se také poměrně dost liší. Někteří odborníci tvrdí, že jezírko je vhodné čistit pravidelně, někteří naopak jsou toho názoru, že by bylo vhodné jezírko udržovat v neustálé čistotě. Záleží už jen na vás, co nejvíce vyhovuje právě vám a jak se nakonec rozhodnete jezírko čistit.

Čištění jezírka za pomoci chemických prostředků je velmi jednoduché, nenáročné a navíc vám to nebude stát ani příliš moc času.

Chemický výrobek prostě jen nasypete do vody a vše je bez starostí. Jsou ale i jiné možnosti, jak se postarat o neustálou čistotu jezírka bez toho, aniž byste museli stále dokola kupovat chemické prostředky, které rozhodně nebudou dělat dobrotu ani živočichům, ani okolnímu prostředí.

Provozovatelé zahradních jezírek mají nejčastěji problémy s řasami, které se objevují na dně jezírka. Řasy jsou nejen nepříjemná záležitost pro chovatele ryb, ale navíc rybám i poměrně škodí, a proto se jich chceme pravidelně zbavovat. Ideální přírodní metodou je, pokud si pořídíte do zahradního jezírka pulce, kteří vás řas zbaví a vy budete naprosto spokojeni. S minimální investicí a navíc jde o dlouhodobý efekt.

Máte-li zájem o chemické prostředky do zahradních jezírek, můžete takové produkty zakoupit zejména v prodejnách chovatelských potřeb nebo v akvaristických obchodech. Sortiment chemie do zahradních jezírek je skutečně obrovský, a pokud si nevíte rady, který výrobek by byl pro vaše zahradní jezírko ten nejlepší, nechte si poradit.

Nezapomínejte, že při volbě vhodného chemického prostředku je nutné zohlednit například velikost vašeho jezírka.

Vložil Koupací zahradní jezírka | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Stavba koupacího jezírka

Rozhodli jste se pro stavbu koupacího jezírka? Není se čemu divit, protože jakákoli voda na zahradě je celkově velmi oblíbená. Stavba zahradního jezírka není příliš jednoduchá záležitost, ale pokud máte chuť do práce, můžete mít jezírko se vším všudy hotové už během několika dní. Přírodní jezírko navíc vypadá na zahradě velmi dobře a dvojnásobek to platí v případě, že je umístěno na správném místě a je adekvátně velké nejen rodinnému domu, vedle kterého stojí, ale i co se týče zahrady.

V první řadě byste si měli ujasnit, jak bude vaše jezírko vypadat. Ideální je, pokud si jej rozložíte na několik částí, přičemž první část jezírka bude koupací, kde bude taky i ta největší hloubka a druhá část bude čistě relaxovací neboli regenerovací, kde se bude hloubka pozvolna snižovat.  Hloubka je velmi důležitý nejen u klasických koupacích jezírek, ale dokonce i v případě, že do jezírka plánujete vysadit ryby, rostliny a další drobné vodní živočichy. Zapomínat byste neměli ani na ty nejmenší drobnosti, které jsou i k přírodnímu zahradnímu jezírku potřeba. Jde zejména o čerpadlo nebo speciální vodní filtry, díky kterým se bude jezírko mnohem snáze čistit.

Přírodní zahradní jezírko je daleko lepší varianta, než klasický koupací bazén, se kterým je nejen větší práce při stavbě, ale i při jeho další budoucí údržbě. Koupací jezírko je mimo jiné velkým přínosem nejen v létě, protože vám dokonale osvěží vzduch v okolí domu, ale navíc je zdraví prospěšné dokonce i alergikům neb osobám s atopickými ekzémy. Ještě předtím, než se pustíte do stavby nebo si na tuto poměrně náročnou práci najmete firmu, rozhodně si dobře promyslete správné umístění zahradního jezírka. Nezapomínejte, že by mělo být alespoň z jedné své části vystaveno sluníčku a později jej nebude možné za žádnou cenu přemístit. Pozor si dejte i na správný výběr vhodných rostlin a sladkovodních ryb do jezírka.

Vložil Koupací zahradní jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zazimování jezírka

Zazimování jezírka by měl provádět každý a to ještě předtím, než přijdou první zimní mrazíky, nebo s jejich prvním příchodem. Dvojnásobek to platí v případě, že se v jezírku nachází sladkovodní ryby, které byste měli před zimou pořádně nakrmit a zajistit jim během tuhé zimy dostatečný přívod vzduchu. Zabezpečit ale budete muset i ostatní živé organismy ve vašem jezírku a to bez ohledu na to, zda se jedná o živého tvora nebo běžnou rostlinu. Postaráte-li se o všechno živé ve vašem jezírku, bude s jeho bezproblémovým chodem naprosto spokojeni rok následující.

Pokud máte některé rostliny v jezírku příliš choulostivé na to, aby přežily tuhé mrazy, rozhodně byste je měli přemístit do zcela jiného prostředí. I to je důvod, proč si už v prvopočátku vybírat takové rostliny, které jsou zcela nenáročné na údržbu a celkově na pěstování. To stejné platí například o želvách, pokud je v jezírku máte. Želvy poměrně dobře snáší dočasné přemístění do teplé místnosti a věřte, že kdyby během zimy zůstaly venku, rozhodně by ji nepřežily. Máte-li v jezírku klasické akvarijní rybky, rozhodně byste je měli na zimu vrátit zpátky do akvária. Nezapomínejte ani na rostliny bahenní, které by mohly přijít k újmě, pokud je nevyjmete z jezírka.

Pokud jezírko během zimy zcela zamrzne – zamrzne jeho vodní hladina, pak je nutné, abyste led na některých místech probořili nebo jej alespoň jakkoli narušili. Jen tak totiž zajistíte přívod dostatku vzduchu a některým rybám, které zcela bez problémů přežijí ve vodě i během zimy zajistíte dostatek vzduchu. Péče o jezírko by se mohla na první pohled zdát jako velmi náročná, ale opak je pravdou. Stačí se o některé podstatné věci postarat jen jednou za čas a máte prakticky vyhráno. Zejména na začátku zimy a po jejím konci je pak nutné postarat se, aby každý živý organismus měl to nejlepší.

Vložil Jezírko v zimě | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zahradní vysavače

Podzim je pro vás jedním z nejkrásnějších ročních období, ale jen kdyby nebylo toho otravného a neustále padajícího listí? Už vás nebaví stále dokonale hrabat a odnášet listí někam na hromadu, abyste svoji zahradu dostatečně připravili na zimu? Není se čemu divit. Hrabání a uklízení spadaného listí nepatří právě mezi jednu z nejoblíbenějších činností, kterých bychom navíc rádi vyhledávali. Namísto toho, abyste v dnešní době listí hrabali, můžete si pořídit speciální vysavač na listí, díky kterému dosáhnete ještě lepšího efektu, než kdybyste jej hrabali ručně.

Se zahradním vysavačem můžete velmi snadno dostat z trávníku mokré listí, suché listí nebo listí, které je sešlapané na hromadě. Jediné, co s tímto speciálním vysavačem zkrátka a dobře nemůžete ze zahrady odstranit, jsou různé menší kameny nebo sklo, které se jen tak povaluje v trávě. Lehčí přírodní nečistoty s ním zkrátka a dobře velmi snadno odstraníte – tím je myšlen například i prach nebo pil, se kterým se na jaře můžeme všichni setkat. To všechno díky jednoduchému vysavači můžete odstranit ze zahrady, aniž byste se nadřeli. Stačí prostě jen chodit a lapat vše, co chcete dostat z trávníku pryč.

Všechno je sbíráno do speciálního vaku, který je možný jednoduše vysypat  jeho kapacita je obvykle okolo 40 – 50 litrů. Většina zahradních vysavačů je vyrobena tak, aby se všechno, co přijde vysavači pod ruku, dokonale rozdrtilo na malé kousky, které následně padají do velkého vaku. A to včetně zbytků již posekané trávy.

Zahradní vysavač je možné pořídit už od 2 500,- Kč. Vždy ale záleží na tom, jakou chcete značku nebo případně, jaké jiné funkce by zahradní vysavač ještě měl mít navíc.

Vložil Zahradní jezírka | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Bakterie čištění jezírka

Čištění jezírka je poměrně složitý proces, při kterém pochopitelně nejvíce asistují právě baterie. Jedná se o speciální bakterie, s jejichž pomocí dosáhnete krásně čisté a průzračné vody v zahradním jezírku. Nutno podotknout, že by každý chovatel měl dávat přednost zejména BIO přípravkům, ve kterých se nachází pouze zcela přírodní bakterie, které nijak neuškodí veškerým vodní živočichům, ale budou šetrné dokonce i k okolnímu prostředí. Bakterie, s jejichž pomocí vyčistíte zahradní jezírko, lze navíc snadno zakoupit v prodejnách běžných chovatelských potřeb.

Bakterie lze použít prakticky do jakéhokoli jezírka, ale vždy je nutné produkt naředit v takové koncentraci, která je adekvátní velikosti vašeho jezírka. Bakterie, které jsou používány zejména k tomu, aby dokonale pročistily zahradní jezírko, mají pochopitelně i celou řadu dalších funkcí, které jsou prospěšné vašemu jezírku. Správně vybrané bakterie zabraňují – vždy alespoň částečně, výskytu řas a zabraňuje případnému zápachu, který může vznikat s chovem ryb a vodních rostlin. Všichni si navíc velmi dobře dokážeme vybavit kluzký povlak na dně jezírka, který je nejen na dotek, ale dokonce i na pohled velmi nepříjemný. I tomu můžete zabránit s pomocí použití těch správný bakterií.

Použití bakterií závisí i na tom, jaký je aktuálně problém s jezírkem. Například je-li jezírko zakalené, pokud se tvoří na hladině vody nepříjemně vypadající nebo dokonce zapáchající pěna, jezírko je prakticky celé naplněno nevzhledně vypadajícími řasami nebo jsou se zahradními jezírkem jiné problémy, které je evidentně potřeba okamžitě řešit. Správný výběr bakterií do zahradních jezírek rozhodně není dobré podceňovat, a pokud si v tomto směru nevíte rady, rozhodně byste se měli poradit s odborníky, kteří se v tomto typu sortimentu dokonale vyznají. Poradit se můžete zejména v prodejnách akvaristiky nebo dokonce i různých potřebách pro akvaristy.

Vložil Čištění jezírka | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zazimování jezírka s rybami

S přicházející zimou je nutné, aby bylo o jezírko co nejlépe postaráno. Přeci jen nemůžete předpovídat, jaká bude zima a je velmi důležité, abyste se postarali nejen o ryby, ale i například o rostliny, které jsou rovněž velmi choulostivé, pokud se jedná o zimu. Nezapomínejte, že ryby potřebují dostatek vzduchu a to i během zimy. Pokud vám zamrzne jezírko, měli byste rozhodně prolomit ledy na některých místech, aby se k rybám a rostlinám dostalo dostatek vzduchu. Zazimování jezírka je ale trošku něco jiného a s přicházející zimou vyžaduje i dostatek péče a to nejen co se týče ryb, ale i rostlin.

Je mnoho způsobů, jak si zazimovat jezírko, aniž byste se museli kdovíjak namáhat.

Jezírko byste jednoduše řečeno neměli nechat zamrznout úplně celé. Buď jej můžete během jednotlivých týdnů postupně probourávat, nebo na některá místa v jezírku umístit pet lahve a to tak, aby hladina jezírka nemohla zamrznout zcela úplně. Z jezírka byste v každém případě měli odstranit filtry, čerpadlo a další pomůcky, které během roku udržují vaše jezírko v dokonalém a plynulém chodu. Většina z nás si pořizuje takové ryby, které bez problémů vydrží jak během léta, tak i během zimy a tak je nemusíte před zimou dávat z jezírka pryč. Pokud máte například v jezírku želvy, rozhodně je nemůžete nechat během zimy ve vodě. Stejně tak je to s rostlinami a už to je jeden z důvodů, proč byste měli myslet na to, jak moc praktické pro vás bude jejich pořízení – to samé pochopitelně platí i pro ryby.

Pokud se o své zahradní jezírko pořádně staráte, nemusíte se obávat toho, že by snad bylo před zimou zapotřebí použití některé chemie nebo agresivních prostředků, které by udržovaly vaše zahradní jezírko v dokonalém chodu.

Vložil Jezírko v zimě | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Okrasné ryby do jezírek

Vybrat ty správné ryby do zahradního jezírka není nijak jednoduché. Pokud však vsadíte na správný druh ryb, rozhodně toho nebudete litovat. S výběrem správných ryb se vám totiž snadno může stát, že k vám samy dorazí i žáby nebo ptáci, které byste za normálních okolností u sebe na zahradě očekávali jen velmi těžko. Okrasnými rybami se většinou myslí ty barevné, které jsou už na první pohled velmi poutavé a pěkné.

Nejde ale jen o druh ryb, ale například i o jejich počet. Ryb v zahradním jezírku by totiž nemělo být ani málo, ale ani moc, aby měla každá ryba dostatek svého vlastního prostoru. Ryby navíc můžete nasadit celkem bez problémů do koupacího zahradního jezírka, ale budete si prostě jen muset zvyknout na koupání s rybami. V tomto případě platí, že čím méně ryb budete mít v jezírku, tím lépe se vám v něm bude plavat a koupat. Obecně se samozřejmě doporučuje, aby byly ryby chovány i v koupacím jezírku v hejnu, protože nebudou vašimi pohyby tolik stresované – obecně je velmi dobře známo, že ryby se cítí podstatně bezpečněji, pokud jsou v hejnu.

U okrasných ryb není dobré zapomínat na vhodné krmení, bez kterého se okrasné ryby v koupacím jezírku obejdou jen velmi těžko. Ryby můžete krmit prakticky jakoukoli stravou, ale je velmi důležité, aby byla zcela suchá – suché granule speciálně pro ryby jsou samozřejmě ideální, ale pokud je nemáte právě po ruce, lze použít dokonce i suché rohlíky nebo houskové knedlíky. U suché stravy je velmi podstatné, aby se potápěla co nejpomaleji.

Čím více barevné ryby jsou, tím více upoutají vaši pozornost i pozornost vaší případné návštěvy. Okrasné ryby do akvárií vždy vybírejte tak, aby se k sobě vzájemně hodily a především, aby společně ryby žily v souladu a v klidu.

 

Vložil Živé organismy | Štítek , , , , | Zanechat komentář